I am looking for an expert in accounting, business statistics, and mathematics. I’ll wish to receive quality work from that expertise in also waiting to work with that expert for the whole semester. If you are not an expert in those fields please don’t accept my work. Thanks!


this is the study guide

/ 11

Hand Cost 1 Test 3 (Chapter 7-9) Problems

1.

Lincoln Corporation used the following data to evaluate their current operating system.

The company sells items for $18 each and used a budgeted selling price of $18 per unit.

Actual

Budgeted

Units sold

45,000 units

31,000 units

Variable costs

$161,000

$150,000

Fixed costs

$44,000

$50,000

What is the static-budget variance of variable costs?

Solution

Variable cost variance

= actual variable costs

– budgeted variable cost

= $161,000

– $150,000

= $11,000 Unfavorable

================

Note: the variance is unfavorable since the actual costs are higher than the budgeted

costs.

2.

Good Company planned to use $153 of material per unit but actually used $140 of

material per unit, and planned to make 1,100 units but actually made 940 units. The

flexible-budget amount for materials is ________.

Solution

Flexible budget

=

planned price

*

actual production number

=

$153

*

940

=

$143,820

=======

*

Continued

3.

Better Products Inc. planned to use $40 of material per unit but actually used $30 of

material per unit. Better planned to make 1,560 units but actually made 1,310 units. The

sales-volume variance for materials is ________.

Solution

Sales volume variance

= flexible budget

– static budget

= [std price * qty allowed]

– [std price * planned qty]

= [$40 * 1,310]

– [$40 * 1,560]

= $52,400

– $62,400

= $10,000 favorable

=============

Note: the variance is considered favorable because the flexible budget was less than the

static budget.

5.

Standard material cost per kg of raw material is $6.50. Standard material allowed per unit

is 5 Kg. Actual material used per unit is 6.00 Kg. Actual cost per kg is $6.00. What is the

standard cost per output unit?

Solution

Standard cost per unit

=

standard price

*

standard quantity

=

$6.50

*

5

=

$32.50

=====

*

Continued

6.

Heavy Products, Inc. developed standard costs for direct material and direct labor. In

2017, Heavy estimated the following standard costs for one of their major products, the

10-gallon plastic container.

Budgeted quantity

Budgeted price

Direct materials

0.70 pounds

$70 per pound

Direct labor

0.10 hours

$35 per hour

During June, Heavy Products produced and sold 25,000 containers using 23,000 pounds

of direct materials at an average cost per pound of $75 and 17,500 direct manufacturing

labor-hours at an average wage of $35.75 per hour. The direct material price variance

during June is ________.

Solution

Price variance

= [actual qty at actual price]

– [actual qty at standard price]

= [23,000 lbs, * $75 per lb.]

– [23,000 lbs. * $70 per lb.]

= $1,725,000

– $1,610,000

= $ 115,000 Unfavorable

==================

Note: the variance is considered unfavorable because the actual input price was higher

than standard input price.

7.

Green Company developed standard costs for direct material and direct labor. In 2017,

Green estimated the following standard costs for one of their major products, the 30-

gallon heavy-duty plastic container.

Budgeted quantity

Budgeted price

Direct materials

0.40 pounds

$50 per pound

Direct labor

0.50 hours

$11 per hour

During July, Green produced and sold 4,000 containers using 1,750 pounds of direct

materials at an average cost per pound of $48 and 2,090 direct manufacturing labor hours

at an average wage of $11.30 per hour. The direct manufacturing labor efficiency

variance during July is ________.

Solution

Efficiency variance

= [actual qty at std price]

– [std qty at standard price]

= [2,090 hours * $11 per hr.]

– [4K *0.5 hours * $11 per hr.]

= $22,990

– $22,000

= $ 990 Unfavorable

================

Note: the variance is considered unfavorable because the actual input quantity was higher

than standard input quantity.

*

Continued

13.

Great Corporation manufactures industrial-sized landscaping trailers and uses budgeted

machine-hours to allocate variable manufacturing overhead. The following information

pertains to the company’s manufacturing overhead data:

Budgeted output units

40,000 units

Budgeted machine-hours

10,000 hours

Budgeted variable manufacturing overhead costs for 40,000 units

$310,000

Actual output units produced

36,500 units

Actual machine-hours used

14,600 hours

Actual variable manufacturing overhead costs

$350,400

What is the budgeted variable overhead cost rate per output unit?

Solution

budgeted per unit cost

=

budgeted cost

/ budgeted number of units

=

$310,000

/ 40,000

=

$7.75

====

14.

Lance Corporation manufactures tennis gear and uses budgeted machine-hours to allocate

variable manufacturing overhead. The following information relates to the company’s

manufacturing overhead data:

Budgeted output units

8,000 units

Budgeted machine-hours

24,000 hours

Budgeted variable manufacturing overhead costs for 8,000 units

$288,000

Actual output units produced

8,500 units

Actual machine-hours used

23,750 hours

Actual variable manufacturing overhead costs

$250,000

What is the flexible-budget amount for variable manufacturing overhead?

Solution

Flexible budget

=

actual production

*

unit standard

=

8,500

*

[$288,000 / 8,000]

=

8,500

*

$36

=

$306,000

=======

*

Continued

15.

Beta Corporation manufactured 21,000 air conditioners during November. The overhead

cost-allocation base is $34.25 per machine-hour. The following variable overhead data

pertain to November:

Actual

Budgeted

Production

21,000 units

24,000 units

Machine-hours

13,300 hours

14,400 hours

Variable overhead cost per machine-hour:

$34.00

$34.25

Solution

Spending variance

=

[actual qty at actual price]

– [actual qty at standard price]

= [13,300 lbs, * $34 per hr.]

– [13,300 lbs. * $34.25 per hr.]

= $452,200

– $455,525

= $<3,325> Favorable

===============

Note: the variance is considered favorable because the actual input price was lower

than standard input price.

16.

Gamma Corporation manufactured 17,000 air conditioners during November. The

overhead cost-allocation rate is $35.50 per machine-hour. The following variable

overhead data pertain to November:

Actual

Budgeted

Production

17,000 units

19,000 units

Machine-hours

8,325 hours

9,500 hours

Variable overhead cost per machine-hour:

$35.00

$35.50

What is the variable overhead efficiency variance?

Solution

Efficiency variance

= [actual qty at std price]

– [std qty at std price]

= [8,325 * $35.50]

– [9,500/19,000 *17,000 * $35.50]

= $295,537.50

– [0.5 * 17,000 * $35.50]

= $295,537.50

– $301,750

= $<6,212.50> Favorable

=================

Note: the variance is considered favorable because the actual input quantity was lower

than standard input quantity.

*

Continued

17.

Russo Corporation manufactured 21,000 air conditioners during November. The

overhead cost-allocation base is $34.50 per machine-hour. The following variable

overhead data pertain to November:

Actual

Budgeted

Production

21,000 units

23,000 units

Machine-hours

12,700 hours

13,800 hours

Variable overhead cost per machine-hour:

$34.00

$34.50

What is the total variable overhead variance?

Solution

total

= [actual quantity at act rate]

– [std qty allowed at std rate]

variance

= [12,700 * $34]

– [13,800 / 23,000 * 21,000 * $34.50]

= $431,800

– $434,700

= $<2,900> Favorable

================

Note: the variance is considered favorable because the actual input quantity at the actual

input price was lower

than standard input quantity at the standard price.

18.

At the start of 2017, Juice budgeted its fixed overhead costs to be $280,000 per month.

The actual amount for April 2017 turned out to be $290,000. The fixed overhead flexible-

budget variance is _____.

Solution

total fixed overhead variance

=

actual costs

budgeted costs

=

$290,000

$280,000

=

$10,000 Unfavorable

================

Note: the variance is considered unfavorable because actual costs were greater than

budgeted costs.

*

Continued

21.

AAA Manufacturing Inc, makes a product with the following costs per unit:

Direct materials

$180

Direct labor

$ 20

Manufacturing overhead (variable)

$ 30

Manufacturing overhead (fixed)

$130

Marketing costs

$ 75

What would be the inventoriable cost per unit under absorption costing?

Solution

Direct materials

$180

Direct labor

$ 20

Manufacturing overhead (variable)

$ 30

Manufacturing overhead (fixed)

$130

——

Absorption costing unit cost

$360

====

22.

VVV Manufacturing Inc, makes a product with the following costs per unit: Direct

materials, $180; Direct labor, $20; Manufacturing overhead (variable), $30;

Manufacturing overhead (fixed), $130; and Marketing costs, $75. What would be the

inventoriable cost per unit under variable costing and what would it be under absorption

costing?

Solution

Direct materials

$180

Direct labor

$ 20

Manufacturing overhead (variable)

$ 30

——

Variable costing unit cost

$230

====

*

Continued

23.

Swan Company produces and sells a decorative pillow for $98.00 per unit. In the first

month of operation, 2,300 units were manufactured, and there were 1,800 units were sold.

Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information

for the month includes: Variable manufacturing costs, $23 per unit; Variable marketing

costs, $6 per unit; Fixed manufacturing costs, $15 per unit; and administrative expenses,

all fixed $21 per unit.

Ending inventories:

Direct materials

-0-

WIP

-0-

Finished goods

500 units

What is the contribution margin using variable costing?

Solution

Sales [$98 * 1,800]

$176,400

Less variable cost [($23 + $6) * 1,800]

<55,200>

———–

Contribution margin

$124,200

=======

*

Continued

24.

Goose Company produces and sells a decorative pillow for $98.00 per unit. In the first

month of operation, 2,200 units were produced and 1,800 units were sold. Actual fixed

costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the

month includes:

Variable manufacturing costs

$22.00 per unit

Variable marketing costs

$ 3.90 per unit

Fixed manufacturing costs

$14.00 per unit

Administrative expenses, all fixed

$19.50 per unit

Ending inventories:

Direct materials

-0-

WIP

-0-

Finished goods

400 units

What is the operating income using variable costing?

Solution

Sales [$98 * 1,800]

$176,400

Less variable cost [($22 + $3.90) * 1,800]

<46,620>

———–

Contribution margin

$129,780

Less fixed cost [$14 + $19.50) * 2,200]

<73,700>

———–

Operating income using variable costs

$ 56,080

=======

26.

Glass Company produces decorative statues. Management has provided the following

information:

Actual sales

34,000 statues

Budgeted production

53,000 statues

Selling price

$46 per statue

Direct material costs

$7.50 per statue

Variable manufacturing costs

$3.60 per statue

Variable administrative costs

$5.85 per statue

Fixed manufacturing overhead

$4.80 per statue

What is the cost per statue if throughput costing is used?

Solution

Direct material costs

$7.50 per statue

===========

Note: Only direct materials costs are considered product costs in throughput costing.

*

Continued

30.

Jenkins Corporation sells one product. The following information is available for the

current month:

Selling price per unit

$110

Standard fixed manufacturing costs per unit

$49

Variable selling and administrative costs per unit

$8

Standard variable manufacturing costs per unit

$3

Fixed selling and administrative costs

$44,000

Units produced

14,000 units

Units sold

9,600 units

What is the variable costing breakeven point in units? (Round your final answer up to the

next whole unit.)

Solution

variable costing

=

Total fixed costs

/

unit contribution margin

break-even units

=

[manufacturing + S&A]

/ [$110 – (man + S&A)]

=

[($49 * 14,000) + $44,000]

/ [$110 – ($3 + $8)]

=

[$686,000 + $44,000]

/ [$110 – $11]

=

$730,000

/ $99

=

7,374 (rounded up)

==============

Proof: not required

Sales

[$110 * 7,374]

$811,140

Less variable costs

[($3 * $8) * 7,374]

<81,114>

———–

Contribution margin

$730,026

Less fixed costs [see above]

<730,000

———–

Operating income

$ 26

=======

Note: The positive net income versus zero income is due to the “rounding up

– Essay Answers | www.essayanswers.org

please help me with my quiz 1

I am looking for an expert in accounting, business statistics, and mathematics. I’ll wish to receive quality work from that expertise in also waiting to work with that expert for the whole semester. If you are not an expert in those fields please don’t accept my work. Thanks!

this is the study guide

/ 11

Hand Cost 1 Test 3 (Chapter 7-9) Problems

1.

Lincoln Corporation used the following data to evaluate their current operating system.

The company sells items for $18 each and used a budgeted selling price of $18 per unit.

Actual

Budgeted

Units sold

45,000 units

31,000 units

Variable costs

$161,000

$150,000

Fixed costs

$44,000

$50,000

What is the static-budget variance of variable costs?

Solution

Variable cost variance

= actual variable costs

– budgeted variable cost

= $161,000

– $150,000

= $11,000 Unfavorable

================

Note: the variance is unfavorable since the actual costs are higher than the budgeted

costs.

2.

Good Company planned to use $153 of material per unit but actually used $140 of

material per unit, and planned to make 1,100 units but actually made 940 units. The

flexible-budget amount for materials is ________.

Solution

Flexible budget

=

planned price

*

actual production number

=

$153

*

940

=

$143,820

=======

*

Continued

3.

Better Products Inc. planned to use $40 of material per unit but actually used $30 of

material per unit. Better planned to make 1,560 units but actually made 1,310 units. The

sales-volume variance for materials is ________.

Solution

Sales volume variance

= flexible budget

– static budget

= [std price * qty allowed]

– [std price * planned qty]

= [$40 * 1,310]

– [$40 * 1,560]

= $52,400

– $62,400

= $10,000 favorable

=============

Note: the variance is considered favorable because the flexible budget was less than the

static budget.

5.

Standard material cost per kg of raw material is $6.50. Standard material allowed per unit

is 5 Kg. Actual material used per unit is 6.00 Kg. Actual cost per kg is $6.00. What is the

standard cost per output unit?

Solution

Standard cost per unit

=

standard price

*

standard quantity

=

$6.50

*

5

=

$32.50

=====

*

Continued

6.

Heavy Products, Inc. developed standard costs for direct material and direct labor. In

2017, Heavy estimated the following standard costs for one of their major products, the

10-gallon plastic container.

Budgeted quantity

Budgeted price

Direct materials

0.70 pounds

$70 per pound

Direct labor

0.10 hours

$35 per hour

During June, Heavy Products produced and sold 25,000 containers using 23,000 pounds

of direct materials at an average cost per pound of $75 and 17,500 direct manufacturing

labor-hours at an average wage of $35.75 per hour. The direct material price variance

during June is ________.

Solution

Price variance

= [actual qty at actual price]

– [actual qty at standard price]

= [23,000 lbs, * $75 per lb.]

– [23,000 lbs. * $70 per lb.]

= $1,725,000

– $1,610,000

= $ 115,000 Unfavorable

==================

Note: the variance is considered unfavorable because the actual input price was higher

than standard input price.

7.

Green Company developed standard costs for direct material and direct labor. In 2017,

Green estimated the following standard costs for one of their major products, the 30-

gallon heavy-duty plastic container.

Budgeted quantity

Budgeted price

Direct materials

0.40 pounds

$50 per pound

Direct labor

0.50 hours

$11 per hour

During July, Green produced and sold 4,000 containers using 1,750 pounds of direct

materials at an average cost per pound of $48 and 2,090 direct manufacturing labor hours

at an average wage of $11.30 per hour. The direct manufacturing labor efficiency

variance during July is ________.

Solution

Efficiency variance

= [actual qty at std price]

– [std qty at standard price]

= [2,090 hours * $11 per hr.]

– [4K *0.5 hours * $11 per hr.]

= $22,990

– $22,000

= $ 990 Unfavorable

================

Note: the variance is considered unfavorable because the actual input quantity was higher

than standard input quantity.

*

Continued

13.

Great Corporation manufactures industrial-sized landscaping trailers and uses budgeted

machine-hours to allocate variable manufacturing overhead. The following information

pertains to the company’s manufacturing overhead data:

Budgeted output units

40,000 units

Budgeted machine-hours

10,000 hours

Budgeted variable manufacturing overhead costs for 40,000 units

$310,000

Actual output units produced

36,500 units

Actual machine-hours used

14,600 hours

Actual variable manufacturing overhead costs

$350,400

What is the budgeted variable overhead cost rate per output unit?

Solution

budgeted per unit cost

=

budgeted cost

/ budgeted number of units

=

$310,000

/ 40,000

=

$7.75

====

14.

Lance Corporation manufactures tennis gear and uses budgeted machine-hours to allocate

variable manufacturing overhead. The following information relates to the company’s

manufacturing overhead data:

Budgeted output units

8,000 units

Budgeted machine-hours

24,000 hours

Budgeted variable manufacturing overhead costs for 8,000 units

$288,000

Actual output units produced

8,500 units

Actual machine-hours used

23,750 hours

Actual variable manufacturing overhead costs

$250,000

What is the flexible-budget amount for variable manufacturing overhead?

Solution

Flexible budget

=

actual production

*

unit standard

=

8,500

*

[$288,000 / 8,000]

=

8,500

*

$36

=

$306,000

=======

*

Continued

15.

Beta Corporation manufactured 21,000 air conditioners during November. The overhead

cost-allocation base is $34.25 per machine-hour. The following variable overhead data

pertain to November:

Actual

Budgeted

Production

21,000 units

24,000 units

Machine-hours

13,300 hours

14,400 hours

Variable overhead cost per machine-hour:

$34.00

$34.25

Solution

Spending variance

=

[actual qty at actual price]

– [actual qty at standard price]

= [13,300 lbs, * $34 per hr.]

– [13,300 lbs. * $34.25 per hr.]

= $452,200

– $455,525

= $<3,325> Favorable

===============

Note: the variance is considered favorable because the actual input price was lower

than standard input price.

16.

Gamma Corporation manufactured 17,000 air conditioners during November. The

overhead cost-allocation rate is $35.50 per machine-hour. The following variable

overhead data pertain to November:

Actual

Budgeted

Production

17,000 units

19,000 units

Machine-hours

8,325 hours

9,500 hours

Variable overhead cost per machine-hour:

$35.00

$35.50

What is the variable overhead efficiency variance?

Solution

Efficiency variance

= [actual qty at std price]

– [std qty at std price]

= [8,325 * $35.50]

– [9,500/19,000 *17,000 * $35.50]

= $295,537.50

– [0.5 * 17,000 * $35.50]

= $295,537.50

– $301,750

= $<6,212.50> Favorable

=================

Note: the variance is considered favorable because the actual input quantity was lower

than standard input quantity.

*

Continued

17.

Russo Corporation manufactured 21,000 air conditioners during November. The

overhead cost-allocation base is $34.50 per machine-hour. The following variable

overhead data pertain to November:

Actual

Budgeted

Production

21,000 units

23,000 units

Machine-hours

12,700 hours

13,800 hours

Variable overhead cost per machine-hour:

$34.00

$34.50

What is the total variable overhead variance?

Solution

total

= [actual quantity at act rate]

– [std qty allowed at std rate]

variance

= [12,700 * $34]

– [13,800 / 23,000 * 21,000 * $34.50]

= $431,800

– $434,700

= $<2,900> Favorable

================

Note: the variance is considered favorable because the actual input quantity at the actual

input price was lower

than standard input quantity at the standard price.

18.

At the start of 2017, Juice budgeted its fixed overhead costs to be $280,000 per month.

The actual amount for April 2017 turned out to be $290,000. The fixed overhead flexible-

budget variance is _____.

Solution

total fixed overhead variance

=

actual costs

budgeted costs

=

$290,000

$280,000

=

$10,000 Unfavorable

================

Note: the variance is considered unfavorable because actual costs were greater than

budgeted costs.

*

Continued

21.

AAA Manufacturing Inc, makes a product with the following costs per unit:

Direct materials

$180

Direct labor

$ 20

Manufacturing overhead (variable)

$ 30

Manufacturing overhead (fixed)

$130

Marketing costs

$ 75

What would be the inventoriable cost per unit under absorption costing?

Solution

Direct materials

$180

Direct labor

$ 20

Manufacturing overhead (variable)

$ 30

Manufacturing overhead (fixed)

$130

——

Absorption costing unit cost

$360

====

22.

VVV Manufacturing Inc, makes a product with the following costs per unit: Direct

materials, $180; Direct labor, $20; Manufacturing overhead (variable), $30;

Manufacturing overhead (fixed), $130; and Marketing costs, $75. What would be the

inventoriable cost per unit under variable costing and what would it be under absorption

costing?

Solution

Direct materials

$180

Direct labor

$ 20

Manufacturing overhead (variable)

$ 30

——

Variable costing unit cost

$230

====

*

Continued

23.

Swan Company produces and sells a decorative pillow for $98.00 per unit. In the first

month of operation, 2,300 units were manufactured, and there were 1,800 units were sold.

Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information

for the month includes: Variable manufacturing costs, $23 per unit; Variable marketing

costs, $6 per unit; Fixed manufacturing costs, $15 per unit; and administrative expenses,

all fixed $21 per unit.

Ending inventories:

Direct materials

-0-

WIP

-0-

Finished goods

500 units

What is the contribution margin using variable costing?

Solution

Sales [$98 * 1,800]

$176,400

Less variable cost [($23 + $6) * 1,800]

<55,200>

———–

Contribution margin

$124,200

=======

*

Continued

24.

Goose Company produces and sells a decorative pillow for $98.00 per unit. In the first

month of operation, 2,200 units were produced and 1,800 units were sold. Actual fixed

costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the

month includes:

Variable manufacturing costs

$22.00 per unit

Variable marketing costs

$ 3.90 per unit

Fixed manufacturing costs

$14.00 per unit

Administrative expenses, all fixed

$19.50 per unit

Ending inventories:

Direct materials

-0-

WIP

-0-

Finished goods

400 units

What is the operating income using variable costing?

Solution

Sales [$98 * 1,800]

$176,400

Less variable cost [($22 + $3.90) * 1,800]

<46,620>

———–

Contribution margin

$129,780

Less fixed cost [$14 + $19.50) * 2,200]

<73,700>

———–

Operating income using variable costs

$ 56,080

=======

26.

Glass Company produces decorative statues. Management has provided the following

information:

Actual sales

34,000 statues

Budgeted production

53,000 statues

Selling price

$46 per statue

Direct material costs

$7.50 per statue

Variable manufacturing costs

$3.60 per statue

Variable administrative costs

$5.85 per statue

Fixed manufacturing overhead

$4.80 per statue

What is the cost per statue if throughput costing is used?

Solution

Direct material costs

$7.50 per statue

===========

Note: Only direct materials costs are considered product costs in throughput costing.

*

Continued

30.

Jenkins Corporation sells one product. The following information is available for the

current month:

Selling price per unit

$110

Standard fixed manufacturing costs per unit

$49

Variable selling and administrative costs per unit

$8

Standard variable manufacturing costs per unit

$3

Fixed selling and administrative costs

$44,000

Units produced

14,000 units

Units sold

9,600 units

What is the variable costing breakeven point in units? (Round your final answer up to the

next whole unit.)

Solution

variable costing

=

Total fixed costs

/

unit contribution margin

break-even units

=

[manufacturing + S&A]

/ [$110 – (man + S&A)]

=

[($49 * 14,000) + $44,000]

/ [$110 – ($3 + $8)]

=

[$686,000 + $44,000]

/ [$110 – $11]

=

$730,000

/ $99

=

7,374 (rounded up)

==============

Proof: not required

Sales

[$110 * 7,374]

$811,140

Less variable costs

[($3 * $8) * 7,374]

<81,114>

———–

Contribution margin

$730,026

Less fixed costs [see above]

<730,000

———–

Operating income

$ 26

=======

Note: The positive net income versus zero income is due to the “rounding up

 

Place your Order Now

Step-by-step solutions. Top grades guaranteed.